Tam, gdzie fantasy styka się z legendami słowiańskimi

Lubisz mieszankę fantasy z mitami i legendami słowiańskimi? Doceniasz precyzyjnie nakreślone światy przedstawione, a jednocześnie poszukujesz silnych i wyrazistych bohaterów pierwszoplanowych? Sąpierz. Grodzisko. Tom 2 to powieść dla ciebie! Za wykreowanie tej serii odpowiada jedna z bardziej docenianych polskich pisarek ostatnich lat: Katarzyna Puzyńska. Jest to przy tym jej pierwsza próba zmierzenia się z gatunkiem fantasy. Dotąd autorka tworzyła głównie nastrojowe kryminały i thrillery. Czy i tym razem udało jej się zachwycić czytelników gęstą i specyficzną atmosferą? 

Niepowtarzalny świat przedstawiony

Choć Grodzisko nie jest perfekcyjnym cyklem, trzeba przyznać, że pierwsze spotkanie autorki z gatunkiem fantasy okazało się raczej udane, aniżeli nieudane. Na uwagę zasługuje na pewno niepowtarzalny i odrobinę oniryczny świat przedstawiony, dzięki któremu cała historia nabiera tu mocniejszego charakteru. Dodatkowe urozmaicenie wnosi też oczywiście wykorzystanie słowiańskiej mitologii. Autorka znajduje balans pomiędzy tym, co mistyczne, a tym, co rzeczywiste, dzięki czemu czytelnik nie ma trudności z połapaniem się, co faktycznie ma miejsce w tej historii. Dodatkowym atutem serii jest zdecydowanie część informacyjna o uniwersum, w którym rozgrywa się akcja. Te znajdziemy na końcu książki. 

Nieoczekiwany wątek kryminalny

Mało kto mógł się spodziewać, że w Sąpierzu pojawi się… wątek kryminalny. O dziwo jednak gatunek ten świetnie łączy się z tą mistyczno-fantastyczną atmosferą. Zresztą, dobrze nakreślona historia kryminalna nie powinna tu dziwić, biorąc pod uwagę, że autorka od lat doskonale radzi sobie w tej kategorii. A o tym poświadczyć może, chociażby doskonale zaprojektowana pod względem fabularnym i narracyjnym seria o Lipowie. Wracając do Sąpierza, jest to zdecydowanie coś dla fanów specyficznych i oryginalnych połączeń. A co z dotychczasowymi fanami kryminałów Katarzyny Puzyńskiej? I ci powinni bez trudu znaleźć w serii coś dla siebie. Choć trzeba zaznaczyć, że pierwsze skrzypce wciąż grają w niej wątki fantastyczne.